Saue Vallamaja, konkurss 2017

Arhitektid: Rein Murula, Karl Koosa, Aleksei Tihhonov, Erik Talvik

Kavandatav vallavalitsuse hoone paikneb korterelamute ning eramute vahelisel alal. Hoone arhitektoonika otsib sidet nii eramute katusemaastiku- kui oma kõrgema mahu ning suuremate klaaspindadega modernistlike korterelamute rajooniga. Hoone põhjakülg, millest saab taust lipuväljakule, formeerib avaliku ruumina linnapargi.

Hoone lääneküljele, mis on parima orientatsiooniga, on kavandatud reljeefne linnapark erinevate istumisalade, jalutusringide ning muude aktiviteetidega. Idapoolsel küljel paikneb multifunktsionaalsel eesmärgil kasutatav sillutatud plats, mis on ettenähtud nii külaliste parkimisalana kui ka erinevate sportmängude ja kogukonnaürituste läbiviimiskohana.Ettenähtud on mitmekülgne haljastus, mille on peale esteetilise välisruumi kujundamise, ka praktiline funktsioon, pakkudes välise loodusliku päiksevarjestuse fassaadide klaaspindadele.

Vallavalitsuse hoone on kavandataud 2-korruselisena. Hoone peasissepääs on orineteeritud lõuna suunale, Pärnasalu tänavale. Esimesel korrusl paiknevad täielikult avatud ja kontrollitud sissepääsuga ruumid eelkõige kodanikele. Vestibüülis on kõikidele avatud ruum erinevate näituste ja avalike väljapanekute korraldamiseks. Läbides pääsla sisenavad kodanikud esimese korruse kontrollitud siseaatriumisse, kus paiknevad boksid külastajate vastuvõtuks. Siseaatrium seob visuaalselt hoone mõlemad korrused ühtseks ruumikompleksiks, mis rõhutab ja soosib sisekommunikatsiooni, tagab hoone loomuliku õhuvahetuse ühendusteede alal ja tagab suvisel perioodil loomuliku jahutuse öisel ajal. Teisele korrusele on tagatud ainult kontrollitud ligipääs eelkõige vallavalitsuse töötajatele.

Siseaatriumis on tagatud loomulik valgus ja vajadusel ventilatsioon läbi automaatselt reguleeritavate katuseakende. Looduslik haljastus aatriumis aitab tagada mugavat ja tervislikku sisekliimat komplekselt tehnoloogiliste seadmetega. Toataimed aitavad luua ruumis parimad bioklimaatlised tingimused (niiskusrežiim, mürasummutus jms) ja tagavad emotsionaalselt mugava keskkonna, andes ruumilise isikupära.