Rakke lasteaed „Leevike”, konkurss 2022

Arhitektid: Rein Murula, Karl Koosa, Aleksei Tihhonov, Kristiane Karine Kand

Rakke alevikku F.R.Faehlmanni tee 33 krundile on projekteeritud kaasaegne ja keskkonnaga haakuv lasteaed koos multifunktsionaalse saali- ja välialadega, mida saavad kasutada lisaks lastele ka Rakke aleviku ja lähipiirkonna elanikud.

Maamärki kavandades ei pürgita vormilise ultramoodsuse poole vaid pigem on pakutud lahendus F.R.Faehlmanni tee vastasküljel asuva koolimaja modernismitraditsiooni jätkamine kaasaegsel uushumanistlikul tasandil.

Nii lasteaia ruumide kui välialade projekteerimisel on arvestatud kaasaegse pedagoogika- ja uue õpikäsitluse põhimõtetega, vajadusega suurendada nii laste kui täiskasvanute liikuvust, süvendada looduse tundmist ja austamist, arendada nutikust, ettevõtlikkust, ökoloogilist mõtlemist ja toimetulekuoskusi.

Soodustamaks sotsiaalsete oskuste õpetamist on lasteaia rühmaruumid koondatud ümber keskse „sisetänava“. Lahendus lähtub ökoloogilisest mõtlemisest ja ökonoomsusest, aga ka sajanditevanustest talupojatarkustest (aiasaaduste kasvatamine, tagavarade kogumine krundile rajatavasse maakeldrisse jms). Projektis on suure maakeldri peale kavandatud looduslik „laululava“, metsaraja serva aga Rakke oma „Munamäe torn“ – väike ja puidust, aga kindel.